NA ZRAZ BEZ BÁB, BEZ PIVA, BEZ KAPELY

NA ZRAZ BEZ BÁB, BEZ PIVA, BEZ KAPELY

Takto nejako by sa dalo v krátkosti charakterizovat stretnutie motorkárov, ktoré bude mať už sieste pokračovanie poslednú júnovú sobotu v Šastíne.

Na tejto akcii nenajdete pivo – namiesto toho si môžete zadarmo načapovať kofolku, poprípade si dať kávu. Na tejto akcii nenájdete sporo odeté baby – ale inak ich tam je pomerne dosť a ak má niekto záujem môže sa zoznámiť s čistou hlavou. Bez kapely??? – kapelku tvorí jeden človek ktorý nám hrá na najvačší orgán na Slovensku. 

Myšlienka stretnutia motorkárov v bazilike vznikla v roku 2009. Nebudem tu opisovať súvislosti, ktoré by aj tak nikoho nezaujímali. Dôležitý je výsledok a ten sa na naše prekvapenie podaril. Zistil som že je veľa motorkárov, ktorý okrem dobrej muziky a silnému zaťahu motora veria ešte aj v niečo iné, v niečo čo je nehmatatelné a na čo sa môžu obrátiť v prípade ich problémov, radostí a starostí. Približný počet motoriek pri dobrom počasí, ktoré sa každý rok sretnú v bazilike je cca 150-200 kusov. Bez velkých komentárov na internete, bez velkých diskusií, jednoducho si nájdu pozvánku a idú. Chodí nám sem pravidelne partia chlapíkov ktorým trvá cesta 4 hodiny tam a 4 hodiny späť, no napriek tomu ani jeden rok nevynechali.

PS001

O čom vlastne celá akcia je?

Je to stretko spojené so Sv. Omšou a posvatením motoriek vždy na aktuálnu sezónu. Nie je treba sa na nič hrať. Zastavíš pred kostolom, dáš si kofolku, ideš dovnútra na omšu, možes zabudnúť na spoločenské oblečenie ktoré ludia vytahujú v nedelu na pol jedenástu. Prišiel si v koži? Nie je problém. Prišiel si s tričkom na ktorom je lebka? Nie je problém. Takéto veci neriešiš. Proste zapadneš do vnútra, kde je príjemne chladno a okolo teba sedia ludia s rovnakým zmýšlaním. Pred oltárom stojí odparkovaná mašina, to aby sme nezabudli kto sme a prečo sme tam .

263191 2216917227853 3239412 n

Sv. Omšu vedie spravidla kňaz ktorý je tiež motorkár a prišiel na motorke. Takže vie o čom to naše jazdenie je, vie o tom aké to je ked ti vybehne auto z bočnej a ty brzdíš aj očami. Možeš zareagovať tak že vytiahneš všetky najelpešie nadávky na toho šoféra plechovky ktoré poznáš aj nepoznáš, alebo možes poďakovať tomu hore za to že už neležíš na asfalte a neprykrývajú ťa plachtou. Aj ked neveríš v Boha a nechodíš do kostola a si zdaleka, určite to stojí za to aby si sa prišiel pozrieť, lebo už samotná bazilika stojí za to a nikto ti tam nič nútiť a tlačiť do hlavy nebude. Je to tvoje slobodné rozhodnutie, ci sa chceš len pozrieť na baziliku a počas omše si vonku popíjať kávičku, alebo chceš stráviť hodinku na omši a po omši si necháš posvatiť mašinu. Počas tých piatich rokov sa nám podarilo už vidieť aj zákulisie baziliky, pozreli sme si hrobky pod bazilikou, pozreli sme si naše národné zvony – takže spájame príjemné s užitočným.

269674 2216928708140 5729074 n

Nebudem viac opisovať všetky detaily akcie. Je to na Tebe – je to neorganizované stretko, prídeš kedy chceš, odídeš kedy chces, ideš na omšu, nejdeš na omšu .Ale v každom prípade život je krehký a nikoho z nás asi nezabije ak poprosí o ochranu na cestách. Všetkým sa nám to hodí.

Ak ta to oslovilo – vidíme 28.6 o 13.00 v Šastíne v bazilike.

A aby som nezabudol – odnak bude ako z každého poriadneho zrazu..

267949 2216913867769 1757322 n

Autor článku: Mikuláš Lánik

Pridajte Komentár